Cvič so zdravým chrbátikom
Ide o projekt MŠ SR, ktorého cieľom je priniesť na hodiny telesnej výchovy a športovej výchovy inovatívny obsah, inšpirovať učiteľov a predstaviť žiakom rozmanité možnosti trávenia voľného času.
Projekt je zameraný na žiakov I. stupňa ZŠ a prepája prostredie športových zväzov, klubov a organizácií so školským prostredím.
V školskom roku 2021/2022 sa naša škola zapojila do pilotného projektu s názvom MODULY, v ktorom pokračujeme aj v tomto školskom roku so zameraním na cvičenia pre zdravý chrbátik.
Pohybové aktivity na hodinách telesnej výchovy prichádzajú do škôl vo forme zdravotných cvičení pod vedením fyzioterapeuta. Problémy s chrbticou a správnym držaním tela má čoraz viac žiakov.
Cieľom cvičení je predchádzať deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí v rannom školskom veku. Žiaci sa naučia ako vyzerá správny sed, držanie tela a ako ho udržiavať počas dňa. Spoločne sa naučia správny stereotyp dýchania, techniku cvičenia, správne zaujatie polôh pri cvičení. Žiaci si posilnia svoju chrbticu a hlboké svalstvo, ktoré sú tým najdôležitejším základom do budúcnosti. Ide o budúcnosť bez bolestí chrbtice,"seknutí", rehabilitácií, či operácií.
digiPEERS
Naša škola sa zapojila do projektu digiPEERS. Dobrovoľníci v organizácii Digitálna inteligencia - digiQ, vo veku od 14 do 19 rokov vedia, ako sa dá urobiť z online sveta bezpečné miesto. Vzdelávajú o tom svojich rovesníkov v škole, kde pôsobia. Vyškolený rovesník vedie zážitkové aktivity, píše články, blogy, robí rozhovory s rôznymi ľuďmi a navrhuje kreatívne učiace materiály.
Rovesníci pracujú v online svete s aktuálnymi témami:
- digitálne občianstvo
- prevencia kyberšikanovania
- prevencia nenávistných prejavov online
- dezinfo a kritické myslenie
- digitálny manažment
Kurz korčuľovania
V šk. roku 2021/2022 sa naša škola zapojila do projektu na podporu vzdelávania telesnej výchovy a zvýšenia pohybovej aktivity u žiakov ZŠ so špecifickým zameraním na korčuľovanie na ľade. V projekte pokračujeme aj v školskom roku 2022/2023.
Projekt Kurz korčuľovania sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje a výzvy OPLZ_PO1/2019/DOP/1.1.1-01-Podpora zlepšovania študijných výsledkov a kompetencií žiakov.
Cieľom projektu je prehĺbenie pohybových schopností, zručností a pohybovej motoriky žiakov 1. a 2. ročníkov šiestich základných škôl vzdelávacími lekciami korčuľovania. U detí sa rozvíjajú všeobecné pohybové schopnosti prostredníctvom korčuľovania, rozumové schopnosti prostredníctvom hier, podporuje sa rozvoj foriem myslenia, posilňujú sa psychické funkcie. Žiaci získavajú a osvojujú si nové zručnosti, rozvíja sa aktívna spolupráca pri činnostiach na ľade, tvorivosť a flexibilita. Zapojením viacerých zmyslových vnemov žiakov pri osvojovaní si učiva sa podporuje kvalitnejší proces zapamätávania a dlhodobejšie uchovanie si vedomostí a zručností.
Lekcie prebiehajú v priestoroch Arény Sršňov Košice pod vedením trénerov. Dĺžka trvania jedného kurzu na jednej škole je 8 týždňov v rámci jedného polroka. Témy tréningov sú rozdelené do 4 kapitol - prvé krôčiky na ľade, učím sa korčuľovať, korčuľovanie je hra, záverečná prekážková dráha.
PLACE
5 ciest k lepšiemu životu
Cesty učenia: Aktívne poznávanie skrze miestne spoločenstvá
Naša škola je jednou z piatich košických škôl, ktoré sú zapojené do projektu PLACE a ktoré chcú objavovať miesto, kde žijú zaujímavým spôsobom a zároveň ho chcú zmeniť.
Čo sa pri zapojení do projektu učíme?
Čo je to lokálne zakotvené učenie a akými vzdelávacími prístupmi sa mu dá venovať.
Ako využiť lokálne zakotvené učenie vo výučbe.
Ako vytvárať tzv. questy (hľadačky).
Ako zapojiť žiakov do života komunity.
Ako a prečo si vytvoriť školskú prírodnú záhradu.
Ako do výučby zapojiť miesto, v ktorom žijeme.Do výučby zapájame metódy, ktoré sa tradične používajú v neformálnom vzdelávaní a ktoré sa týkajú miestne zakotveného učenia. Učíme sa vnímať miesto, v ktorom žijeme prostredníctvom questingu, budovanie školskej prírodnej záhrady, ale aj prostredníctvom komunitných aktivít pre učenie vonku a podpory miestneho aktivizmu.
Spolupracujeme s organizáciou SOSNA, o.z., Mlynský náhon, o.z.
Partnerské organizácie: SEVER Česko, DEED Veľká Británia, CDEC Veľká Británia.
Podpora detí pred násilím - národný projekt
Na našej škole, ako jedinej v Košiciach, prebehla pilotná multidisciplinárna a osvetová aktivita v súvislosti s implementáciou Národného projektu Podpora ochrany detí pred násilí. Žiaci mali možnosť v rámci interaktívnej aktivity debatovať, vyjadriť svoje názory a získať veľa cenných informácií od odborníkov, ktorí sa problematike ochrany detí a mládeže aktívne venujú.
Zameranie projektu
Projekt je zameraný na zefektívnenie systému ochrany detí pred násilím prostredníctvom podpory systémovej koordinácie subjektov participujúcich na úlohách súvisiacich s ochranou detí (orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, útvary Policajného zboru SR, prokuratúra, školy a školské zariadenia, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, akreditované subjekty, obce, súdy ako aj ďalšie dotknuté subjekty) s cieľom zvýšiť efektivitu daných subjektov pri riešení problematiky násila na deťoch.Aktivity projektu
Aktivity projektu sú zamerané na tvorbu a realizáciu inovatívnych systémových opatrení, ktoré zabezpečia zlepšenie prístupu ku kvalitným službám pomoci pre deti.
V súvislosti s implementáciou projektu spolupracuje Koordinátor primárnej prevencie našej školy s Koordinátorom ochrany detí pred násilím. V rámci tejto spolupráce je koordinátor našej školy už druhý rok vzdelávaný ako pripravovať a spolupodieľať sa na preventívnych a osvetových aktivitách pre žiakov. Už v tomto školskom roku 2022/2023 sme začali s realizáciou multidisciplinárnych vzdelávacích aktivít v rámci NP, v ktorých budeme pokračovať.
Kreatívna veda
V školskom roku 2022/2023 sa naša škola zapojila do projektu Kreatívna veda, časť projektu - fyzika.
Zážitková výučba, zábavné experimenty, nové poznatky, tréning analytického a kritického myslenia, to všetko je Kreatívna veda z dielne Slovenskej akadémie vied.
Cieľom programu je zamerať sa na rozvoj vedeckého a kritického myslenia cez rôznorodé aktivity a menšie projekty zastrešené pod názvom Kretívna veda. Cieľom aktivity je poskytovanie atraktívnych riešení a pomôcok pre učiteľov fyziky 6. ročníka v súlade so štátnym vzdelávacím programom.
Ambíciou pilotného ročníka je vytvoriť trvalo udržateľný koncept aktivít, ktoré sú synergicky podporované a vytvárajú priestor na rozvoj kritického a vedeckého myslenia žiakov zážitkovou formou. Systémový program je určený žiakom na 2. stupni ZŠ.
Kreatívna veda prináša do škôl pokusné sety, ktoré majú pomôcť učiteľom na 2. stupni ZŠ rozvíjať kompetencie žiakov 6. ročníka v oblasti kritického myslenia, vedeckého bádania, spájania informácií do súvislostí, či tímovej spolupráce.
Systémový program podporený rezortom školstva pre komplexné poznanie a kritické myslenie formou zážitkového vzdelávania z dielne Ústavov Slovenskej akadémie vied, ktoré pre žiakov a učiteľov pripravia vybavenie na pokusy, metodické pomôcky či interaktívnu aplikáciu, je ďalšou dôležitou súčasťou zaktraktívnenia vzdelávania.
Flag futbal
V školskom roku 2021/2022 sa naša škola zapojila do pilotného projektu s názvom MODULY, v ktorom pokračujeme a j v tomto školskom roku so zameraním na flag futbal.
Ide o projekt MŠ SR, ktorého cieľom je priniesť na hodiny telesnej výchovy a športovej výchovy inovatívny obsah, inšpirovať učiteľov a predstaviť žiakom rozmanité možnosti trávenia voľného času. Projekt je zameraný na žiakov I. stupňa ZŠ a prepája prostredie športových zväzov, klubov a organizácií so školským prostredím.Projekt MODULY má za cieľ priniesť do vyučovacieho procesu zaujímavý, inovatívny a inšpiratívny obsah a predstaviť žiakom aktívne spôsoby trávenia voľného času. V prvej fáze sa zameria na telesnú výchovu na I. stupni ZŠ. Ide o krok smerom ku koordinovanému prepájaniu sféry výchovno-vzdelávacieho procesu na školách s aktivitami športových zväzov, športových klubov a iných športových organizácií, ktoré sa venujú práci s deťmi a mládežou.
Hodiny flag futbalu vedie prezident Klubu amerického futbalu CASSOVIA STEELERS v Košiciach a zároveň aj ambasádor FLAG futbalu pre východné Slovensko Matej Engler.
Záložka do knihy spája (Česko-slovenský projekt)
Žiaci I. a II. stupňa sa pod vedením svojich učiteľov zapojili do projektu, ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2022. Ide o 13. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá. Tento rok sa našou družobnou školou stala ZŠ v Němčiciach nad Hanou v Českej republike.
Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek kníh.Téma projektu: Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní
Žiaci si vyrobia záložku a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy z Českej republiky. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo na poznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov v Českej republike a zároveň aj ako prierezovú tému do Štátneho vzdelávacieho programu alebo ako súčasť školského projektu.
Zvyšovanie kvality vzdelávania v oblasti IT pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce
V rámci projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania v oblasti IT pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce“, do ktorého sme sa ako škola zapojili v tomto školskom roku 2021/2022 nám odovzdal 29. septembra primátor mesta Košice Jaro Polaček sady LEGO Education SPIKE Prime. Získali sme 12 základných sád a 4 rozširujúce sady LEGA Education SPIKE Prime.
Cieľom projektu je aktívne prispieť k zvýšeniu úrovne vzdelania študentov v oblasti IT a zlepšiť tak ich uplatniteľnosť na trhu práce. V rámci tohto projektu vznikla aj moderná interaktívna učebňa v KASÁRNE/KULTURPARK s vhodnou technikou pre žiakov a študentov. Rozvojom IT zručností sa má povzbudiť aj záujem študentov o technologické a automatizačné procesy, ktoré sa čoraz viac rozširujú aj v oblasti výroby.Veríme, že aj vďaka tomuto projektu sa zvýši záujem o IT a pomôžeme na škole vychovať digitálne gramotnú generáciu mladých Košičanov schopnú konkurovať vrstovníkom z iných miest či zo zahraničia. Do projektu sa zapojilo mesto Košice spolu so svojim maďarským partnerom Észak-Magyarországi Informatikai Management Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság. Hlavným partnerom projektu je Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia s ručením obmedzeným, pričom cieľom jeho účastníkov je zvýšiť záujem o IT a zlepšiť digitálne zručností študentov.
Zdravé nôžky pre naše deti
V šk. roku 2021/2022 bol zaradený do výchovno-vzdelávacieho procesu v rámci hodín predmetu telesnej a športovej výchovy na I. stupni súbor cvičení s názvom ZDRAVÉ NÔŽKY.
Cieľom projektu boli hravé pohybové aktivity zamerané na podporu zdravého vývoja chodidla dieťaťa a správneho postavenia tela. Hravé cvičenia a pohybové hry obsahovali cviky pre správny vývoj nôh, na posilnenie svalov dolných končatín a cviky so špeciálnymi pomôckami.
Veríme, že sa na nám podarilo touto pohybovou aktivitou pomôcť Vašim deťom zvýšiť odolnosť detského organizmu a zažiť veľa zábavy spojenej s pohybom.
Tréneri v škole
Milí rodičia!
Naša škola sa zapojila do pilotného projektu "Tréneri v škole", ktorý sme spustili 21.4.2021.
Jeho realizácia bude prebiehať v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu v pravidelných intervaloch - každú stredu.
Cieľom projektu je zatraktívniť hodiny TSV zážitkovým spôsobom výučby a prehĺbiť záujem detí o šport a zároveň rozvíjať ich všestrannú pohybovú gramotnosť.
Doba trvania tohto projektu je 22 týždňov. Vyučovanie hodiny budú vedené kvalifikovaným vyškoleným trénerom za prítomnosti nášho pedagóga. Viac sa dočítate na: https://www.youtube.com/watch?v=nVclWzbM1CEPozrite si krátky shot na našom youtube kanáli.
Pripravujeme pre vás sériu videí a fotografií s priebehom projektu.
ENTER micro:bit
Úspešne sme sa zapojili do projektu ST Digitálna generácia 2020 od Nadačného fondu Telekom pri Nadácií Pontis a získali sme tak grant na zakúpenie micro:bitov.
Vďaka tomuto projektu máme v škole možnosť rozvíjať u žiakov záujem o moderné technológie a programovanie novými inovatívnymi metódami. Micro:bit hravou formou vtiahne do sveta programovania aj tých najmladších, no zabaví aj skúsených programátorov. Naši žiaci sa po návrate do školy môžu tešiť nielen na micro:bity, ale aj na rôzne rozširujúce dosky a zariadenia, ktoré naša škola zakúpi vďaka grantu získaného z Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis."https://www.youtube.com/watch?v=suaPWPq064c
Čítame radi
Naša škola sa v decembri 2020 zapojila do rozvojového projektu „Čítame radi", ktorý bol venovaný podpore čitateľskej gramotnosti.
Zúčastnené školy mali možnosť získať financie na zakúpenie kníh podľa vlastného výberu.
Z 1552 žiadateľov ministerstvo vybralo 471 projektov. Medzi úspešnými bola aj tá naša. Už teraz sa tešíme na nové knihy a ich využitie v pripravených aktivitách.
FinQ – Program finančného vzdelávania a rozvoja finančnej kultúry pre školy
Sme súčasťou nového unikátneho vzdelávacieho programu!
Naša škola je jednou z 25 vybraných škôl z celého Slovenska, ktorá bude svojich žiakov podporovať v rozvoji finančnej kultúry. Program FinQ, ako prvý na Slovensku, prináša komplexný prístup k finančnému vzdelávaniu a poskytuje materiály s metódou akčného prístupu k finančnému vzdelávaniu na školách. Jeho cieľom je, aby žiaci dokázali:- pochopiť potrebu a kontext finančného vzdelávania,
- zaujať stanovisko k reálnym situáciám spojeným s finančnou kultúrou,
- správne sa rozhodovať v danej oblasti.
Veríme, že vďaka programu FinQ budú naši žiaci v budúcnosti finančne zdatní a budú sa tak vedieť zodpovedne správať voči sebe a svojmu okoliu a aktívne sa zapájať do ekonomického a spoločenského života.
Erasmus+
Našej škole sa v šk. roku 2016/2017 podaril veľký úspech. V septembri 2016 odštartovala už v poradí tretí projekt zastrešený Európskou úniou – ERASMUS+
pod názvom „Bookworms in Europe (Knihomoli v Európe)"
– Improving reading skills and motivation to read books (Zdokonaľovanie čitateľských zručností a motivácia k čítaniu kníh). Po dobu 2 rokov sme zažili zaujímavé čitateľské aktivity a stretnutie sa zaujímavými ľuďmi. Do projektu boli zapojené školy z Monk Frystonu – Veľká Británia, Gladenbachu - Nemecko, Norrkӧpingu - Švédsko, Nichelino - Taliansko, Siggiewi - Malta.Cieľom projektu bolo:
• pochopiť význam zlepšovania pedagogického prístupu a motivovania žiakov k čítaniu kníh a efektívne tento prístup využívať
• najefektívnejšie skúsenosti s čitateľskou gramotnosťou implementovať do učebných osnov, ďalej publikovať a tak podporovať profesionálny rozvoj učiteľov
• zvyšovať motiváciu detí k čítaniu prostredníctvom kreatívnych aktivít
• podporovať motiváciu detí čítať skrz pridružených literárnych aktivít
• zvýšiť rozsah v čítaní pre všetky deti, obzvlášť v zraniteľných skupinách žiakov
• zdokonaľovať chápanie kultúrnych podobností a odlišností v každodennom živote
• pomocou diskusie s učiteľmi ostatných krajín, písanie listov s informáciami o tradičných zvykoch.
Počas trvania projektu naši učitelia navštívili každú z partnerských škôl. Na jednotlivých stretnutiach si učitelia navzájom vymieňali skúseností v oblasti čitateľských zručností žiakov. Vzájomne si vymieňali nové nápady ako motivovať žiakov k čítaniu.Viac informácii nájdete na našej starej webovej stránke:
http://www.zstomke.sk/erasmusplus
Experimentovanie po nemecky
"Experimentovanie po nemecky” je unikátny projekt Nadácie Volkswagen Slovakia a Goetheho inštitútu. V tomto projekte išlo o praktickú výučbu nemčiny prostredníctvom experimentov. S finančnou podporou Nadácie vznikli vôbec prvé pracovné listy v nemčine pre metodiku CLIL (Content Language Integrated Learning), ktorá integruje cudzí jazyk do odborného predmetu – prírodovedy.
Boli vypracované pracovné listy na témy – voda, vzduch, magnetizmus, čas, auto, látky či rastliny, ktoré sú rozdelené do 15 modulov. Tie sú rozpracované na krátke experimenty, ktoré je možné realizovať na hodinách prírodovedy. Ku každej téme sú vypracované i cvičenia na slovnú zásobu, pri niektorých aj teória. Práca s pracovnými listami môže byť hodnotená pomocou tzv. preukazu vedca. V ňom si žiaci svoje experimenty vyhodnotia, napíšu, čo ich zaujalo a aké nové poznatky získali.
Viac informácií o projekte nájdete na našej starej webovej stránke:
http://www.zstomke.sk/experimentovanieponemeckyOdkaz na hlavnú stránku projektu:
http://www.nadacia-volkswagen.sk/experimentovanie-po-nemecky-2/