• Plávanie vo VVP v našej škole

•

Cieľom základného plávania je naučiť žiaka plávať. Tento cieľ sa plní v jednotlivých etapách základného plávania, ktoré sú limitované vekom žiaka. Okrem najdôležitejšej zručnosti vedieť plávať, je jeho úlohou vybudovať pomocou širokej škály špeciálnych plaveckých prostriedkov i pocit istoty pri pohybe vo vodnom prostredí. Táto úloha sa plní v dlhšom časovom úseku (1 - 2 roky), pretože vyžaduje primeranú reakciu v nezvyklých situáciách (napr. napitie sa vody a vykašlanie počas plávania). Ide o prevenciu pri záchrane ľudského života, preto len preplávanie krátkej vzdialenosti je pre záchranu života nepostačujúce. Široká škála plaveckých zručností má rôznorodý charakter nielen z hľadiska pohybovej štruktúry, ale i z hľadiska vplyvu na organizmus človeka.

Na našej škole je vo výchovno–vzdelávacom procese zaradené Plávanie v rámci vyučovania rozšírenej telesnej a športovej výchovy na I. stupni  ZŠ. /1 hodina plávanie a 1 hodina TSV/.
        Je rozdelené do 3 etáp.

• 1. Prípravná etapa: KORYTNAČKY

• nazývaná aj predplavecká príprava /PPV/, ktorej cieľom je zoznámenie dieťaťa s vodným prostredím a odbúraním strachu z vodného prostredia. Ponáranie, dýchanie, splývanie (prevažne prvý výcvik dieťaťa).

• 2. Základná etapa: ŽABKY a RYBKY

• Cieľom  je zdokonaliť plavecké zručnosti, naučiť plávať jedným spôsobom tak, aby sa človek nebál vody a zvládol vodné prostredie za priaznivých podmienok. Z neplavca sa stáva plavec – začiatočník. Základná etapa zahŕňa aj základný plavecký výcvik /ZPV/, ktorý  sa organizuje na I. stupni základnej školy ako súčasť povinného vyučovania telesnej a športovej výchovy  v rozsahu 20 vyučovacích hodín. Považuje sa za nevyhnutnú súčasť tohto predmetu. Organizovanie plaveckého výcviku žiakov spresňuje Smernica MŠ SR č.6/2009-R z 22. apríla 2009/, ktorá je platná od 1. mája 2009.   Výučba plávania sa riadi učebnými osnovami a metodickým listom Organizácia, obsah a metodika plaveckého výcviku.  Plavecký nácvik vedie kvalifikovaný učiteľ telesnej a športovej výchovy  systémovo zaradený v ZŠ so školským bazénom ako učiteľ plávania, prípadne kvalifikovaný učiteľ telesnej a športovej výchovy  poverený riaditeľom školy, alebo  externý pracovník – cvičiteľ alebo tréner plávania.

• 3. Zdokonaľovacia etapa: DELFÍNI

• V štruktúre základného plávania po prípravnej a základnej etape nasleduje zdokonaľovacia etapa, nazývaná  zdokonaľovací plavecký výcvik /ZdPV/. Zdokonaľovacia etapa je charakteristická ako diferenciácia pohybového návyku, je prakticky etapou výcviku. Cieľom zdokonaľovacieho plaveckého výcviku je rozšírenie a prehĺbenie plaveckých zručností a techniky ďalších plaveckých spôsobov so zaradením prvkov záchrany topiaceho sa a preplávaním jedným plaveckým spôsobom V štruktúre200 m /a viac/ a 50 m ďalším spôsobom.